Twój Sukces i Przyjaźń

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę w pełni z tego, jak ogromny wpływ na nasze życie mają przyjaciele. Nie ma chyba bardziej trafnego powiedzenie niż „z jakim przestajesz z takim się stajesz”. Sukces w życiu w wielkim stopniu zależy od naszej umiejętności dobierania sobie przyjaciół.

  Mówi się, że rodzinę dostajemy w spadku, przyjaciół zaś dobieramy sobie sami. Jednak bardzo niewiele osób dobiera sobie przyjaciół świadomie. Przyjaźnie zawiera się na ogół przypadkowo – gdzieś tam ktoś kogoś spotka na przyjęciu, dobrze im się rozmawia bo mają podobne usposobienie i tak to się zaczyna. Wielu ludzi nawet nie potrafi odróżnić znajomości od przyjaźni; przyjacielem jest dla nich właściwie pierwsza z brzegu miła osoba, do której nie żywią niechęci. Sa też i tacy, którzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że mimo tego, że mimo stałego otoczenia ludźmi, w ogóle przyjaciół nie mają.

  Zastanów się nasd swoimi przyjaźniami. Przeprowadź bilans i sprawdź, czy rzeczywiście są to przyjaźnie. Jeśli nie masz prawdziwych przyjaciół, pora na to by ich znaleźć.

  Czy uważasz na przykład za przyjaciela kogoś, kto dzwoni do ciebie regularnie by wywnętrzyć sie i ponarzekać na teściów, na ekonomię, na stosunki w pracy? A może przyjaźnisz się z kimś, kto jest ogromnie zabawny w towarzystwie, ale w gruncie rzeczy wiesz, że nie można na tego kogoś liczyć? Czy sądzisz, że twoim przyjacielem jest ten ktoś, kto często wylewa ci kubeł zimnej wody na głowę, by cię ściagnąć na ziemię, kiedy mówisz o swoich marzeniach?

  W prawdziwej przyjaźni obie strony odczuwają podobna wymianę energii, podobną radość z kontaktów ze sobą. Przeegzaminuj więc każdą przyjaźń zadając sobie takie pytania: Czy jesteśmy wzajemnie zainteresowani swoimi sprawami? Czy ta przyjaźń nas wzbogaca? Czy nasze kontakty sprawiają nam radość? Czy mamy podobne systemy wartości – na tyle podobne, by się sobie wzajemnie rewanżować z obopólną satysfakcją? Czy nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów? Czy odpowiadamy bezpośrednio i szczerze na swoje pytania? Czy przyjaźnimy się z wyboru, czy tylko z rozpędu, bo np. znamy się od lat, ale tak naprawdę to niewiele nas łączy poza tym, że spędzamy ze sobą regularnie niedzielne popołudnia?

  Niektórzy ludzie trzymają się starych przyjaciół, z których już dawno wyrosli, bardziej z poczucia winy niż z ochoty. Nasz stały rozwój powoduje, że często wyrastamy z pewnych przyjaźni, dorastamy zaś do innych. Ktoś z kim czułeś się blisko i swobodnie kilka lat temu, dzisiaj być może ma już inny system wartości. Ty poszerzyłeś swoje horyzonty, twoje poglądy na wiele spraw uległy zmianie, masz dziś przed sobą ambitne cele… Jeśli twój przyjaciel został w tym samym miejscu, w którym oboje byliście przed laty i nawet nie próbuje ci dorównać – twoim obowiązkiem wobec samego siebie jest odkotwiczenie się.

  Nie obawiaj się zakończyć przyjaźni – to nie znaczy wcale, że masz się obrazić i już w ogóle z dawnym przyjacielem nie rozmawiać. Może pozostać wam pełna sentymentu luźna znajomość. W przyjaźni jednak teraz zasługujesz na więcej.

  No cóż, ktoś może powiedzieć o tobie z sarkazmem „ludzie się zmieniaja…” – ty jednak masz prawo do tego by być z siebie dumnym. Idziesz we właściwym kierunku. Potrzebne ci są nowe przyjaźnie, które pomogą ci zajść dalej. I szybciej.

  Szukaj przyjaźni wśród ludzi, którzy sa na tym etapie, na którym ty chcesz się znaleźć w przyszłości. Wybieraj przyjaciół spośród tych, którzy moga cię wzbogacić swoją wiedza i światopoglądem. Nie rozszerzysz horyzontów w otoczeniu ludzi, ktorzy maja bardziej ograniczony sposób patrzenia na świat niż ty. Rozglądaj się tylko za tymi, którzy patrzą z ufnością w przyszłość – takie przyjaźnie podnoszą na duchu i dodają odwagi we własne siły. Unikaj za wszelka cenę pesymistów.

  I jeszcze jedna rada. Nie popełniaj tego samego błędu, jaki popełnia odruchowo większość ludzi unikajac tych, którzy maja inne usposobienie, inny stopień wykształcenia, inne zainteresowania, przekonania religijne i polityczne. Pamiętaj, że to właśnie przyjaźnie z ludźmi innymi od nas wzbogacają nas najbardziej. Czesto najtrwalsze przyjaźnie to przyjaźnie które łączą ludzi starszych z młodymi, ludzi różnych narodowości, różnych religii, różnych ideałów. Co ich łączy? Wzajemny szacunek, otwartość umysłu i wspólna wielkość ideałów, nawet jeśli cele mają inne. Jeśli chcesz poznać ludzi przyjaźniąc się tylko z podobnymi do ciebie to tak, jakbyś chciał poznać literaturę czytając książki tylko jednego autora… pisane przez siebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Twój Sukces i Przyjaźń

 1. Ewelina pisze:

  Dojrzałam już do decyzji o przeprowadzeniu bilansu przyjaciół. Przyjrzałam się dokładnie wszystkim tym znajomościom, które uznawałam za przyjaźnie (i tym, które uznawałam za zwykłe znajomości) i okazało się, że wiele z osób nazywanych przeze mnie kiedyś przyjaciółmi – poszło w zupełnie innym kierunku niż ja (nie mówię tu o karierze, ale o dojrzewaniu, wartościach życiowych, tym, co jest ważne, a co nie). Z kolei kilka znajomości przeistoczyło się w przyjaźnie, bo nagle okazało się, że mimo wielu, wielu lat nadal nadajemy na tych samych falach, rozumiemy się doskonale i idziemy w tym samym kierunku. Niestety mam takich znajomych, którzy chyba boją się „odciąć pępowinę przyjaźni” właśnie ze względu na to, że znają konkretną osobę od wielu lat. Nawet jeśli jest to już zupełnie inna osoba. Mam nadzieję, że i oni dojrzeją do takich decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *