Czarna Gazela – Wilma Rudolph


Wciąż jeszcze brzmi mi w uszach podekscytowany glos Bogdana Tomaszewskiego, który donosił z Olimpiady w Rzymie o jej wspaniałych biegach. Wilma była wówczas najszybszą kobietą świata. Nazywano ją „Czarna Gazela”.

Ale mało kto wie, że Wilma urodziła się jako dwunaste dziecko w szalenie biednej rodzinie. Była malutkim wcześniakiem chorym na Heine-Medina, a jako dwuletnie dziecko ledwie mogła ruszyć lewą nóżką. Na dodatek jako czterolatek rozchorowała się na szkarlatynę i na zapalenie płuc. Kiedy miała pięć lat, wyposażono ją w metalową protezę, którą miała nosić do końca życia.

Nikt nie przewidział, ze Wilma zakocha się w sporcie. Nie tylko zakochała się w sporcie, ale jeszcze na dodatek miała marzenie, że zostanie biegaczką. Ale nie jakąś tam biegaczką – Wilma marzyła, ze zostanie najszybszą biegaczką świata! (A Ty myślisz, że Twoje marzenia to „z motyką na słońce”?)

Kiedy Wilma miała dziewięć lat, zrobiła swój pierwszy samodzielny krok – ten krok, o którym lekarze powiedzieli, że go nigdy nie zrobi ! A w wieku trzynastu lat wzięła udział w pierwszych zawodach szkolnych. Przyszła na metę ostatnia. Ale była zawzięta i nie poddała się. Wzięła udział w innych zawodach – w każdych zawodach, jakie się odbywały w jej okolicy. I w każdym biegu przychodziła na metę ostatnia.

Ludzie jej współczuli i błagali, żeby dała sobie spokój, ale Wilmie wcale nie to było w głowie. Wilma chciała zostać najlepszą biegaczką świata… Wreszcie, pewnego dnia, przyszła na metę przedostatnia. A potem, potem przyszedł taki dzień, kiedy Wilma była na mecie pierwsza.

Podczas studiów w Alabamie Wilma Rudolf znowu biegała we wszystkich zawodach, w których mogła wziąć udział. Lecz teraz znów zaczęła przegrywać. Na szczęście dostrzegł ją trener Edward Temple, który zaprosił ją na letni obóz sportowy. Pod kierunkiem Temple’a Wilma biegała 20 mil dziennie, na przełaj żeby wyrobić większą wytrwałość. Pod koniec lata Temple zabrał swój zespół na zawody w Filadelfii. Tam Wilma wygrała wszystkie dziewięć biegów!

W 1960 roku Wilma zakwalifikowała się na olimpiadę w Rzymie w trzech dyscyplinach: w biegach na 100 i na 200 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 metrów. Tym razem zwyciężyła we wszystkich trzech biegach – Wilma Rudolph była pierwsza Amerykanką, która zdobyła trzy złote medale na jednej olimpiadzie. Jej marzenia się spełniły. Została najszybszą kobietą świata!

Wszystkie Twoje marzenia także mogą się spełnić. Ale oczywiście trzeba robić więcej niż tylko marzyć. Potrzebny jest plan, praca i dyscyplina.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Słynne zmagania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *