Jak pielęgnować optymizm

Nasze nastawienie do życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, na poczucie bezpieczeń- stwa, nawet na jakość naszej pracy. Z wielu badań wynika, że pesymiści już samym nastawieniem powodują nieuchronne pogrążanie się w problemach życiowych.

Zostało też udowodnione, że ludzie, którzy bardziej koncentrują się na swoich zaletach i odnie-sionych zwycięstwach niż na swych słabościach i porażkach, o wiele łatwiej dają sobie radę w trud- nych sytuacjach.

Optymiści mają pozytywne oczekiwania. To właśnie sprawia, że we wszystko, co robią, wkładają więcej pracy i energii niż pesymiści. Poświęcają więcej czasu i energii swoim zamierzeniom wykazując się w rezultacie większa wytrwałością. I żaden cud, żaden niesłychany talent, ale właśnie wytrwałość sprawia, ze wiedzie im się lepiej.
Nasze oczekiwania mają wpływ nie tylko na to, jak widzimy rzeczywistość, ale na samą rzeczywistość. AmerykaNski psycholog Edward Jones udowodnili w swoich badaniach, ze pesymiści mają nawet dwa razy większe szanse zachorowania na grypę!

Optymiści cieszą się nie tylko lepszym zdrowiem, ale także żyją dłużej, wypadają lepiej na egzaminach, są częściej awansowani w pracy i rzadziej się rozwodzą.

Z pesymistami jest dokładnie na odwrót – na dodatek cierpią oni często na chroniczna nieśmiałość i mają mniej przyjaciół. Pesymista tylko przypadkiem może osiągnąć sukces i z reguły nie jest w stanie go dłużej utrzymać. Nawet, jeśli spotka go w życiu coś fantastycznego, nie uzna tego za wygrana. Kiedy wygra los na loterii, powie „Ach, teraz dopiero mi wlepią wielki podatek od wzbogacenia!”. Optymista zaś nawet w chwilach dość bolesnych porażek mówi „Ach, jeszcze jedna lekcja na drodze do sukcesu i jeszcze jeden błąd, którego już nie powtórzę.”

Jeśli chcesz osiągnąć (i utrzymać) sukces w życiu, nie zapominaj ze to właśnie optymizm będzie cię prowadzić w stronę osiągnięć. Jeśli spodziewasz się czegoś pozytywnego, jesteś pełen entuzjazmu i sprawiasz wrażenie osoby pewnej siebie, kogoś, kto wie, co robi. Ludzie ci wówczas ufają, bo ludzie lubią ufać tym, którzy maja zaufanie do siebie (a nie da się niczego osiągnąć, bez zaskarbienia sobie współpracy innych). Jeśli jesteś natomiast pełen negatywnych uczuć, kiedy szarpią tobą na ogół złe przeczucia i wątpliwości – także sygnalizujesz to na zewnątrz. Wówczas ludzie, którzy mogliby ci pomoc, zaczynają cię unikać.

Niestety pesymizm jest bardziej zaraźliwy niż optymizm. Kiedy widzisz kogoś narzekającego i kwękającego na życie — uciekaj, bo inaczej ty będziesz wkrótce też narzekać i kwękać (z jakim przestajesz, takim się stajesz).

Oczywiście, czasami nie jest łatwo uciec. Mamy przecież pesymistów wokół nas wszędzie, czasem w domu, czasem w miejscu pracy. Często gęsto nie możemy się pesymisty pozbyć, bo to jeden z szefów albo droga nam osoba, przyjaciel albo członek rodziny…

Co robić? Przede wszystkim bądź ostrożny! Pamiętaj, ze rzadko kiedy twój optymizm nabawi ich optymizmem. Na ogół jest odwrotnie – to ich pesymizm może cię szybko nabawić pesymizmem.

Miej się więc na baczności. Stały kontakt z pesymizmem innych powinien przypominać trochę pracę w szpitalu chorób zakaźnych. Trzeba się dezynfekować po każdym zetknięciu się z wirusem i regularnie poddawać szczepieniom. Jednym słowem, trzeba uważać na każdym kroku, żeby się tym pesymizmem nie zarazić. Pamiętaj, że jeśli jesteś zbyt długo wystawiony na pesymizm, możesz stać się pesymista nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Większość pesymistów przecież nie wie o tym, ze są tacy negatywni – wydaje im się, ze są tylko realistami a optymiści są po prostu zwariowani i bujają w obłokach.

Jedno jest pewne. Optymista ma przewagę nad mniej entuzjastycznymi konkurentami – odnosi się to do zdrowia, pracy, nawet miłości. Pielęgnuj więc swój optymizm. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy odznaczają się właśnie tym wspaniałym pozytywnym spojrzeniem na świat i na własne życie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *